Lördag, vädret är helt fantastiskt, verkligen ett riktigt långpassväder! Vad gör man då när man inte kan springa? Jo, enkelt!! Man packar förstås sin ryggsäck med kaffe och mackor och ger sig ut och letar upp en solig brygga vid någon sjö, där man kan sitta och bara njuta av den fantastiska dagen och filosofera.
Och det var precis det jag gjorde idag.
Men vägen till den där bryggan var allt annat än rak, det tog hela 19 km innan jag kom fram till den där bryggan. Jag tänkte att jag skulle lägga upp Garmin-kartan över rundan jag tog men min klocka vägrar att importera träningspasset så det blir inget av med det. Det var helt underbart att sitta där på bryggan och dricka kaffe och filosofera. Solen värmde verkligen och kaffet smakade ljuvligt! Satt inte där jättelänge innan jag kände att det var dags att ta sig hemåt. Inte heller hemvägen lyckades jag gå raka vägen, det blev ytterligare 21 km innan jag väl var hemma igen. Det var inte så att jag var ute och strosade utan jag gick med bra tempo och efter den här promenaden kan man inte annat än att filosofera över TEC. Kolla här får ni se:
Dagens pass: Sträcka 40.18 km, Effektiv promenadtid: 5:50:09, Total tid ute: 06:15:00, Snitttempo 8.43 min/km
Alltså, jag gick fyra mil på mindre än sex timmar… åtta mil på mindre än tolv timmar … jag tänker inte räkna på nästa för jag tror knappast att jag kan gå så fort under så många timmar men det är ganska intressant räkning, eller hur!!
Den där uträkningen gör mig så lycklig och så lättad att jag nästan gråter av glädje, ty du inte ANAR vad du/den hjälper mig i min mentala uppladdningsresa nu. Den ger mig ännu en pusselbit till min bild. -Jag frågade i morse och jag fortsätter att få svar. Love it 😀
Vad vore livet utan underbara vänner som du?
GillaGilla
Vad bra Jessica!! Du kommer grejja TEC alldeles fantastiskt bra. Vi kommer ha en grymt rolig helg, tänk på det! Kram på dig!! 🙂
GillaGilla
Det är klart vi fortsätter att räkna 🙂
Men Täbynatten är längre än vad man tror.
GillaGilla
Täbynatten är inget!! Den kommer gå så fort så fort 🙂
GillaGilla
Men hjälp – jag trodde att jag skulle få läsa om en lätt promenad på säg 5 km och fikastopp på det, men så har du traskat 4 mil. Lyfter på hatten – snyggt jobbat!
GillaGilla
Tack! Haha, ja det stod ju långpass på schemat så det var bara att knata på liksom 🙂
GillaGilla
oh Carina. Ser helt underbart ut. Exakt sådant man ska göra då solen skiner och vårkänslorna spirar! 🙂
GillaGilla
Det var verkligen vår ute!! Då kan ingen sjukdom i världen få en att hänga inne! 🙂
GillaGilla